Google
Blog > Komentarze do wpisu

WIRTUALNA REPUBLIKA DOLINY ROSPUDY!

dolina rospudy
Republika narodziła się 12 lutego 2007 r., kiedy to kilkunastoosobowa grupa ekologów założyła w sercu Doliny Rospudy obóz. Aktywiści zamierzają na miejscu bronić unikatowej, dzikiej przyrody przed piłami drwali i maszynami, najdłużej jak to możliwe.

Republika Doliny Rospudy on-line powstała dlatego, żeby każdy człowiek, który nie ma możliwości przyjechania na miejsce, mógł choćby w symboliczny sposób wyrazić swoją obecność i protest przeciwko planowanemu zniszczeniu tego miejsca - wyjaśniła Pertkiewicz.

Po dokonaniu rejestracji na portalu można otrzymać paszport i symboliczne obywatelstwo Republiki. W ten sposób powstanie "internetowa społeczność" dająca wsparcie aktywistom obecnym w obozie.

Za pośrednictwem tej interaktywnej strony chcemy pokazać światu, że to symboliczne państewko istnieje. Jednocześnie ma ona przybliżać wszystkim obozową rzeczywistość i być forum, na którym można zaprezentować swoje poglądy na temat kontrowersyjnej inwestycji - zaznaczyła Pertkiewicz.

Jak zapewniła działaczka Greenpeace Polska, na portalu, który jest jeszcze ciągle w rozbudowie, aktywiści będą się starali informować o rozwoju sytuacji w dolinie przynajmniej raz dziennie. W przyszłości planowane są jest m.in. głosowanie obywateli Republiki nad wyborem fagi i godła czy np. wybory "drwala miesiąca", czyli osoby nie cieszącej się zbyt dużą popularnością w Republice.

Ostateczną zgodę na budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy minister środowiska Jan Szyszko podpisał 2 lutego 2007 roku. W czwartek 15 lutego Urząd Zamówień Publicznych wydał decyzję stwierdzającą prawidłowość przeprowadzenia i rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę obwodnicy. Tego samego dnia inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - podpisała kontrakt ze zwycięzcą przetargu, firmą Budimex-Dromex.

Z zatwierdzonym przebiegiem obwodnicy nie zgadzają się organizacje pozarządowe, skargę na decyzję ministra środowiska złożył też Rzecznik Praw Obywatelskich, a Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia do inwestycji w liście przesłanym do rządu polskiego 12 grudnia 2006 roku.

Zdziwienie decyzją o rozpoczęciu inwestycji wyraził także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podczas swojej wizyty w Warszawie w ostatnią sobotę. Przypomniał wtedy, że Komisja Europejska do 15 lutego oczekuje wyjaśnień od rządu polskiego na temat planów budowy obwodnicy.

Zgodnie z deklaracjami ekologów, nie są oni przeciwni obwodnicy Augustowa, a jedynie budowie wariantu, który ma przeciąć Dolinę Rospudy w najszerszym miejscu. Opracowali nawet alternatywną trasę, która - podobnie jak wariant zatwierdzony - wymaga wyburzenia zaledwie 2-3 gospodarstw, nie przecina najcenniejszych przyrodniczo terenów i pozwala za jednym zamachem połączyć budowę obwodnicy Augustowa i Suwałk.


piątek, 16 lutego 2007, tkwarcinski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: boski alvaro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/02/19 22:38:52
Powiedz to wszystko rodzinom osob ktore zginely pod kolami tirow na ulicach augustowa.
-
2007/02/19 22:45:22
@boski alvaro:
Mam wrażenie, że nie czytałeś do końca tego postu. Odsyłam do ostatniego akapitu:
"Zgodnie z deklaracjami ekologów, nie są oni przeciwni obwodnicy Augustowa, a jedynie budowie wariantu, który ma przeciąć Dolinę Rospudy w najszerszym miejscu. Opracowali nawet alternatywną trasę, która - podobnie jak wariant zatwierdzony - wymaga wyburzenia zaledwie 2-3 gospodarstw, nie przecina najcenniejszych przyrodniczo terenów i pozwala za jednym zamachem połączyć budowę obwodnicy Augustowa i Suwałk." Pozdrawiam!
-
tierralatina
2007/02/19 22:46:52
Osob ktore zginely w wyniku dotychczasowych zmian klimatycznych, w duzej mierze spowodowanych wlasnie takim bezmyslnym niszczeniem srodowiska jest znacznie wiecej...
Na tiry sa inne sposoby. Raz zniszczonej doliny odbudowac sie nie da!
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/02/20 01:27:48
Ta dołącz i przekaż swoje dane greanpeace'owi...
-
tierralatina
2007/02/20 02:27:47
Do mnie to bylo? Juz dawno dolaczylem...
-
2007/10/06 13:14:54
Niestety, trasa proponowana przez pana Winieckiego jest funta kłaków niewarta :

www.rospudatak.pl